Det er valentines dag i dag, og i den forbindelse er det noe jeg vil si angående kjærlighet vs. begjær.
Kjærlighet og begjær er to forskjellige ting. Begjær kan forekomme uten at kjærlighet er en del av det, men blir ofte forvekslet med kjærlighet.
Forskjellen på kjærlighet og begjær er igrunnen ganske enkel:
Kjærligheten er uselvisk mens begjær er selvisk.
Man trenger for eksempel ikke å ha sex for å vise sin kjærlighet. Hvis en gutt og en jente er sammen, og den ene vil ha sex, mens den andre vil vente, viser den som helst ikke vil vente kjærlighet ved å respektere at den andre vil vente. Kjærlighet er å ville den andre godt. Det er å sette andres ønsker og behov foran sine egne.
Hvis den som ikke vil vente, presser den som vil vente, til å ha sex fordi han/hun så gjerne vil vise sin kjærlighet, er ikke dette snakk om kjærlighet, men begjær, man ønsker å tilfredsstille sitt eget behov.
Men man kan og burde begjære den man er gift/lever sammen med (og ingen andre), samtidig som man har gjensidig respekt såklart. Men når man lever sammen med noen er det som regel kjærlighet inne i bildet. Og har man kjærlighet for noen så vil man den personen godt.
Begjær kan villede. Man kan tro at man er forelsket i noen, men egentlig dreier det seg om spenning og begjær. Mange kan på bakgrunn av begjær velge feil livsledsager og det kan få veldig leie konsekvenser som for eksempel skilsmisse/samlivsbrudd. Og det er jo noe man ikke engang kan tenke seg i det man gifter seg/flytter sammen.
Hvis man er i et forhold og får følelser eller føler begjær/kjærlighet for en annen, må man være helt klar over at begjær alene ikke har noe med kjærlighet å gjøre. Fra reklame og media lærer vi at vi må «adlyde lystene» våre. Jeg vil heller si at vi må kontrollere lystene våre, særlig hvis ønsket er å opprettholde samlivet. Man burde ikke følge følelsene sine hvor enn de leder deg. Hvis du vet hvor du vil, MÅ du kontrollere følelsene dine. Hvis du ikke vet hvor du vi, vet du ikke hvor du ender.
Hvis du ønsker å gå ned i vekt, er du nødt til å kontrollere lystene og følelsene dine. Det blir det samme med lyster og følelser i forbindelse med samliv, utroskap, gresset er grønnere på den andre siden osv.
Jeg tror at veldig mange unge i dag ikke vet å skille mellom kjærlighet og begjær. Jeg tror at dette er meget forvirrende og at det kan føre til at man ender opp med en som kanskje ikke er bra for deg.
De aller fleste ungdommer har et aktivt sexliv. Jeg undrer på hva dette gjør med kjærlighetslivet deres nå og senere i livet.
Er dette en trussel mot fremtidige stødige og stabile familier?