Det har vært litt å lese både her og der om mødre som ammer litt store barn. Og da mener jeg barn som ikke lenger er babyer.
Jeg er en av de mødrene. Jeg hadde ikke akkurat planlagt det, men det har pleid å være sånn at jeg føyer meg litt etter hva de forskjellige barna trenger og ønsker.
Det lengste jeg har ammet tidligere er opp til to år. Ellers har de fleste sluttet av seg selv rundt ett års alder.
Flere mødre får beskjed på helsestasjon at de må slutte å amme barna sine når de blir for store. Jeg fikk også beskjed om det da jeg sa jeg fortsatt nattammet barnet mitt som da var nærmere to år. Det kunne gå utover tennene og jeg måtte slutte fort.
Det ble et pes å slutte og amme, for vi var jo vant til det og både jeg og barnet trivdes og sov godt. Min søster viste meg en artikkel i «Fødsel i fokus» som tilbakeviste alt min hs hadde sagt om amming og tenner. Det var derimot bra å amme så lenge.
Jeg følte meg som en dårlig mor som ammet så lenge, en mor som liksom ikke tenkte på tennene til barnet sitt. Uff, for en dårlig mor.
Men etter å ha blitt beroliget av denne artikkelen, valgte jeg å ikke stresse så fælt med å slutte så brått med ammingen.
Det barnet er nå snart 9 år og har ikke hatt ett eneste hull i tennene sine.
Og nå ammer jeg altså Mika som nettopp ble 3 år og Levi på 6 mnd. Så gæærn er jeg.
Mika hadde egentlig sluttet (mot sin vilje) før Levi ble født. Men da vi var på ferie i Spania da Levi var 4 uker gammel, ble jeg bare nødt til å amme Mika om natten fordi det var den eneste måten vi kunne få sove på. Han skreik og det gjallet i de tomme murveggene så mye at nesten hele landsbyen våknet. Og vi ville sove vi også. Og da var det gjort. Da var han helt hektet igjen.
Han får pupp ved behov, og ofte kommer han når jeg ligger og ammer lillebroren.
Da kommer han og stikker hodet sitt oppunder armen min som jeg holder rundt babyen med. Da vil han ha tilgang til pupp han også.
Og sånn ligger de begge å dier. Mika stryker lillebror over hodet og de prater og ler mens de får pupp, og etterpå ligger de å koser og prater i senga.
Det er veldig koselig.


